A hullámos papagáj

Ezen az oldalon mindent megtudhatsz a kis méretű aranyos hullámos papagájokról.

MADÁRTENYÉSZTÉS MAGYARORSZÁGON1oiseaubleu.gif

A papagájtartás nem tenyésztés. Attól, hogy valaki X ideje tart papagájokat, még nem tenyésztő, és ezt figyelembe kell venni! A tenyésztés a tenyésztők dolga, nagyon nagy felelősséggel jár, és nagy szaktudást igényel!

Magyarországon a díszmadarak tenyésztése nincs eléggé korlátozva, sajnos bárki tenyészthet, és ez a baj. Nagyon sokan gondolják úgy, hogy a tenyésztés könnyű, egyszerű feladat, de ez nincs így. 

A tenyésztés nagyon nagy felelősséggel jár, és kell hozzá némi józan ész és szaktudás. Sokan azt hiszik, hogy a tenyésztés azzal le van tudva, hogy a madarakat bezárja egy kalitkába, aminek a falára pedig egy odút rögzít. Rég rossz lenne, ha csak ez lenne.

A tenyésztéshez különböző előkészületek kellenek, emellett még fontos, hogy előre elgondolkozzunk azon, hogy a fiókákkal mi lesz. Sajnos vannak tenyésztők, akik azzal letudják a fiókákat, hogy berakják egy állatkereskedésbe. 

A költés valóban szép dolog, gyönyörű látvány, amikor a szülőmadarak gondoskodnak a fiókákról, de nem csak ezt az oldalát kell nézni, hanem azt is, hogy mi lesz, ha a fiókák megnőnek. Ezért kérek mindenkit, ha annyira akartok tenyészteni, akkor legalább legyetek annyira felelősségtudatosak, hogy már előre kerestek a fiókáknak új helyet, és nem minden jöttmentnek odaadni! A fiókák is madarak, idővel nekik is kell partner, emiatt csakis olyan helyre adjátok, ahol biztosítani fogják a madár igényeit - így a partnermadarat is! Ezenkívül ha valaki mindenáron tenyészteni akar, akkor legalább tegye hasznossá magát azzal, hogy olyan fajokat tenyészt, melyek rá vannak szorulva, melyek vagy nem eléggé ismertek még, vagy veszélyeztetettek. A tenyésztés célja egy adott faj volierállományának fenntartása, nem pedig a profitszerzés! És ennek így is kellene maradni!

 

 

 

PROBLÉMÁK A TENYÉSZTÉSSEL

 

A következő problémák vannak a tenyésztéssel kapcsolatban:

- az emberek nem informálják magukat kellően, ami hatására a tenyésztés folyamatos, a madarak leépülnek, gyenge fiókák születnek, esetleg valami súlyos betegség kitör. Nem néznek utána kellően, hogy milyen igényeik vannak a madaraknak, mekkora helyet kell nekik biztosítani, mit esznek stb.

- nem kellően jól választják meg a párokat! A rosszul választott párok hibás utódokat nevelhetnek fel, esetleg azokat bántják, elpusztítják, nem etetik stb. Emellett nagyon fontos a madarakat leteszteltetni PBFD-re és Polyomára, mert ha a szülőmadarak betegek, vagy horozók, a fiókák is azok lesznek, így vagy egész keserves életüket végigszenvedik, vagy gyorsan elpusztulnak! Ezek a betegségek hihetetlenül nagy arányban fordul elő a volierpapagájok körében, ami miatt ajánlott vigyázni!

- vannak, akik azt hiszik, hogy a tenyésztés jó üzlet, sok profitot hoz, és ennek a profitnak az érdekében sokan bármit megcsinálnak! A madár igényei ide vagy oda.... Tudni kell, hogy a madarak tenyésztése több pénzzel jár, mint profittal, elég ha gondolok az etetésre, az állatorvosi költségekre, az elfoglaltságokar stb.

- az emberek mindig azokat a fajokat akarják tenyészteni, amiből már így is "túltermelés" van... ilyen a nimfapapagáj, a hullámospapagáj stb. Ezeket a fajokat könnyű tenyészteni, és mivel könnyű, ezért sokan felhatalmazva érzik magukat, hogy akkor muszáj is tenyészteni őket! Nem, egy pár madár tartása nem jelenti az, hogy muszáj a madarakat tenyészteni is! A madarak könnyebben elviselik, hogy nincs fészekalj, minthogy pihenés nélkül költsenek... A veszélyeztetett fajokat meg inkább kedvencként tartják...

- a már említett "túltermelés". Iszonyatosan sok madár sinylődik az állatkereskedésekben, és pont amiatt, mert nagyobb a piac, mint a kereslett. Mert minden egyes papagájtartó, aki pl.: egy pár hullámossal rendelkezik, neki áll tenyészteni. A tenyésztés maradjon a tenyésztők dolga, többségük legalább tudja kielégíteni a madarak igényeit. 

 

 

 

MUSZÁJ TENYÉSZTENI?

 

A válasz: NEM!

(kívéve, ha kihalástól veszélyeztetett papagájokat tartunk)

Sokan kérdezik, vagy úgy vélik, hogyha az ember egy pár papagájt tart, akkor automatikusan kell tenyészteni! Ennek a felfogásnak a következményei ücsörögnek az állatkereskedésekben és vegetálnak maguk elé...

Egy pár tartása nem hozza magával azt, hogy tenyészteni kell, sőt, akinek nincsenek meg a minimális körülmények és tudás a tenyésztéshez, az semmiképp ne fogjon bele! A tenyésztés nagyon felelősségteljes dolog, hiszen a mi tudásunktól vagy épp tudatlanságunktól függnek a fiókák élete, azok életminősége.... Emellett túltenyésztés van, ami azt jelenti, hoyg több a madár, mint amennyien szeretnének tartani madarat, és sajnos ez még el fog durvulni jobban, hogyha mindenki nekiáll tenyészteni... És a tenyésztők ezáltal nagy nehézségekbe kerülnek, hiszen az emberek logikusan attól vesznek madarat, akinél olcsóbb.

Mindenesetre a papagájok boldogan élnek költés nélkül (DE PARTNERMADÁR NÉLKÜL NEM!!!) is.

Ezt elkerülhetjük az észszerű táplálással, és az odú eltávolításával. A madaraknak nincs szükségük odúra! Ha viszont ennek ellenére mégis találunk tojást, nem kell pánikba esnünk, és semmiképp ne vegyük el tőlük a tojást, mert az további tojásrakásra ösztönzi a madarakat. Ilyenkor ésszerű megoldás a tojásokat kicserélni műtojásra, vagy kivenni őket, összerázni, majd visszatenni (bár én az első módszert jbbnak találom). Műtojást már egyre gyakrabban lehet kapni nagyobb állatkereskedésekben is!

 

 


AMIKOR KELL

Sajnos vannak papagájfajok, melyek tenyésztése fogságban egyszerűen nélkülözhetetlen, hiszen annyira instabil a volier- és vadállományuk! Ezek fajok számára külön tenyészprogramokat hoztak létre, melyek egyfajta nemzetközi összefogás a tenyésztők, állatkertek és madárparkok közt. A lényeg, hogy tenyésztéssel és tartással kapcsolatos tapasztalataikat, tanácsaikat megosszák a többi tenyésztővel, papagájtartóval, megállapítsák, hogy kinek milyen alfaja van az adott fajból, megkönnyítsék a papagájkeresést, az érdeklődőket felvilágosítsák, újoncokat segítsék a tenyésztésben, tanulmányozzák eme madarak rendkívül érdekes viselkedését, és feljegyezzenek mindenféle rendellenességeket, furcsaságokat stb. Tapasztalatcseréikkel, leírásaikkal közelebb is megismerkedhetünk a papagájok szokásairól, tenyésztéséről, esetlegesen fellépő genetikai hibákról. A tenyészprogramok rendszerint saját állatorvosokkal Képrendelkeznek, akik a programban résztvevő madarakat gyógyítják, vizsgálják. A tenyészprogramok fajspecifikusak, minden veszélyeztetett fajnak külön tenyészprogramja van, így van például a vörösfülű arának vagy a vázapapagájoknak is tenyészprogramjuk. Nem minden faj tenyészprogramja van Európában is. Például a Kakapó Fajfenntartó Tenyészprogramja csak Új-Zélandon van. 

A tenyészprogramban résztvevők madaraikat megtartják és tenyésztik, csupán annyit kell tenniük belépéskor, hogy a madár adatait rögzíteti, esetleges fajoknál az alfajt meghatározzák. Vannak összejövetelek is, aholis a tagok kicserélhetik tapasztalataikat, segítséget, tanácsot kérhetnek egymástól! Ha valaki esetlegesen rendelkezik olyan madarakkal, melyek veszélyeztetettek és rendelkeznek tenyészprogramokkal, ne sajnáljon kapcsolatot felvenni a szervezőkkel, csak megéri mint a gazdának úgy a madaraknak is.

 

 

HIBRIDEK

 

Meglehetősen elterjedt szokás a keresztezés is, aminek van egy nagy hátulütője. Keresztezés során elsősorban az egy családhoz tartozó fajokat keresztezik egymással, így hibrideket hozva létre. Ilyen keresztezés például a nappapagáj és a narancshomlokú papagáj hibridjei, vagy a lórik egymás keresztezéséből származó hibridek, esetleg a kék-sárga ara és jácintara hibridek. Az lehet, hogy olyan jól és mókásan néznek ki, de a baj ezzel az, hogy egyre többen tenyésztenek hibrideket, és az eredeti fajok gyakran veszélybe kerülnek emiatt, a fogságban akár teljesen el is tünhet. Ezért fontos, hogy a tenyésztés során igyekezzünk a faj tisztaságának megtartására és nem pedig keverésére!

 

 


 

TENYÉSZTÉS FELTÉTELEI:

 

Mielőtt megtesszük a nagy ugrást, és nekiállunk tenyészteni, teljesíteni kell a költéshez szükséges feltételeket!

A legfontosabb az informálódás! Semmiképp ne tenyésszen senki anélkül, hogy nem nézett/olvasott/érdeklődött utána, hogy mit hogyan kell csinálni, ha ez meg az történik! A tenyésztés során rengeteg probléma léphet fel, és annak, aki nem informálódott előtte eléggé, annak tényleg nagy probléma lesz!

Miután már eléggé informálódtunk, és biztosnak érezzük magunkat a tenyésztéshez, akkor válasszuk ki a fajt, amivel a későbbiekben foglalkozni szeretnénk. Sokan egyszerre több fajjal is tenyésztenek, de a végén eléggé nagy keszekúszaság alakulhat ki, emellett egy újoncnak ez nagyon megterhelő lehet. Ezért az elején inkább csak egy fajt nézzünk ki, majd ha már biztosabban megy a dolog, akkor öhet hozzá még egy-két másik faj. Inkább legyen kisebb az állomány, de sokkal egészségesebb és értékesebb. Ha valaki több száz papagájjal foglalkoziki, hamar elveszti az uralmát mindenek felett, nem fogja tudni a gazda megfigyelni rendesena  madarakat, nem veszi észre hamar a vészjósló jeleket. A tenyészetek a legjobb táptalajok a különböző betegségeknek, és akár egy vírus is kipusztíthatja az egész állományt. Emiatt is ügyeljünk a higiéniára nagyon!

A volier nagysága fontos. Sokan azt gondolják, hogy a madaraknak elég egy kis hely a költéshez, de arra már későn gondolnak, hogy mi lesz, mikor a fiókák kijönnek az odúból, mert nekik is kell hely. Ezért a volier nagyságát mindig úgy számítsuk ki, hogy a már meglévő párhoz még 2-3 fiókát hozzászámolunk. A fiókákat nem szabad rögtön elvenni a szülőktől, hiszen mikor kijönnek az odúkból, még nem esznek egyedül, a szülőmadarak még etetik! Fajtól függ, hogy egy volierben egy vagy több pár mehet. A nagyobb fajok, mint a rozellapapagájok, pennantpapagájok, az amazonok, kakaduk, jákópapagájok, arák esetén a legideálisabb, ha egy volierbe egy párt rakunk, hiszen jellemző rájuk az agresszívítás, és a párok közt komoly harcok alakulhatnak ki! Vannak viszont madarak, melyeknél a kolóniaköltés sokkal nagyobb sikerrel jár, ilyen a hullámospapagáj, barátpapagáj, katalinpapagáj, agaporniszok. Fontos, hogy a volier tényleg elég nagy legyen a madarak számára! Kolóniaköltésnél jobb, ha néhánnyal több odút rakunk a volierbe, a veszekedések elkerülése végett! A vegyesfajú volierekben a költést kerüljük! Egy volierben csak egy faj költsön, mert problémás lehet, hiszen még a szelíd fajok is agresszívvé válhatnak a költés során!

A sikeres költéshez elengedhetetlen a jól harmonizáló pár. Sajnos sokan vélik úgy, hogy hülyeség ez a harmonizálás, hanem jó úgy, ahogy a gazda majd kikeresi a párokat. Aztán lesz a nagy csodálkozás, hogy a madarak nem költenek, vagy költenek, de leölik vagy nem foglalkoznak a fiókákkal vagy egyéb probléma lép fel. Vannak fajok, melyeknél nem lehet egyértelműen meghatározni a nemeket, emiatt ajánlott DNS-tesztet csináltatni, hogy valóban egy párról van szó.  Ha kiderült, hogy egy pár, akkor már csak meg kell figyelni, hogy a madarak harmonizálnak-e. A harmonizáló pár egymással gyengéden bánik, egymás tollait tisztítják, vakargatják egymást, etetik egymást, minden olyan tevékenységet csinálnak, mellyel a szinkronizációt, az egymás közti kapcsolatot erősítik. Persze a harmonizáló pár messzemenően nem elég, hiszen fontos, hogy a madarak egészségesek legyenek! Ha a madarak egyikének valamiféle szervi megbetegedése, polyomája, PBFD-je vagy bármi más fertőző betegsége van, vagy épp most esett túl egy betegségen, akkor ne költessük. A fertőző betegségeket a fiókák elkapják és elpusztulnak. És fontos, hogy a szülőmadarak erősek és egészségesek legyenek, hiszen nekik is megterhelő a költés. Még nem bízonyított tény 100%-san, de több veszélyeztett faj tenyészprogramjában lejegyzett tenyészkönyvben feltűnt, hogy azok a fiókák, melyek szülei tolltépők voltak, szntén tolltépővé vállnak. A teneriffai Loro Parque-ban e felismerés utána  tenyésztésből kiszelektáltak minden olyan madarat, mely tolltépő volt, és csak a normálisakat költették, sikerrel, úgyanis egyik fióka sem lett tolltépő a későbbiekben!

Ha ez már meg van, akkor jön az odú kérdése. A papagájok többsége odvakban költ, kivéve a barátpapagájt, amelyik maga épít fészket. Viszont a legtöbb madár használ még pluszban valami fészkelőanyagot. Az esetek többségében kérgekről, forgácsokról van szó, amit a szülőmadarak ledarabolnak. A kapott odút a madarak többsége még átalakítja, mielőtt nekiáll a költésnek. Vannak fajok, melyek még más fészkelőanyagot is használnak, pl.: az agaporniszok, melyek előszeretettel tömik tele a fészket levelekkel, ágakkal stb. Mindig adjunk nekik elegendő fészkelőanyagot, kérgeket, fűzfaágakat, leveleket, nyárfaágakat stb. A madarak a többit majd elintézik maguktól. A költésnél általában nagy probléma szokott lenni, hogy a madaraknak nem felel meg az odú. Emiatt nézzünk utána, hogy milyen odúkat használnak más tenyésztők, hiszen minden fajnak mások az igényeik. A legjobb, ha természetes fatönköt veszünk, mely odúvá lkett alakítva, ez a legtermészetesebb, emellett a megfelelő klímát biztosítsa a fiókák számára!

Ha már ezzel is meg lennénk, és látjuk, hogy a madarak érdeklődnek az odú iránt, megfelel nekik, alakítják és elidőznek ott benn, akkor már csak a takarmányozásra kell odafigyelni. Fontos, hogy tudjuk, hogy a költéshez elengedhetetlen a sok zöldeleség és a lágyeleség. A madarak a természetben is a bőség idején költenek, mikor sok a zöldeleség. Naponta adjunk a madaraknak bőséges és változatos zöldeleséget, készítsünk nekik gyümölcstálakat, zöldségtálakat, emellett adjunk nekik még tojásos lágyeleséget. Lehet kapni boltokban lágyeleséget, de én a háziban jobban megbízom, hiszen tudom, hogy mi van benne, és eddig nálam bejött. A házi készítésű lágyeleség elkészítését a Receptek-nél megtalálod! Fontos, hogy minden nap frissen legyenek elkészítve, és ne legyen benn a madaraknál több órán át, hiszen gyorsan romlik! A lágyeleséghez a siker érdekében még hozzákeverhetünk különböző táplálékkiegészítőket, vannak külföldi tenyésztők, melyek a Nekton MSA-ra esküsznek. Ebben rengeteg vitamin, nyomelem, D vitámin és kalcium van, ami elengedhetetlen a tojáshéj képződéséhez! Nem szabad elfelejtenünk, hogy költési időszakbana  tojók kalciumigénye szinte megduplázódik, emiatt biztosítsunk neki szépiacsontot!

Persze a költés sikerességét még sok más dolog befolyásolja, ilyen többek között pl.: az időpont, a háborítatlanság stb.





TENYÉSZIDŐSZAK ÉS FIÓKANEVELÉS

Fontos, hogy a madarakat arra szoktassuk, hogy csak a tavaszi, kora nyári időszakban költsenek. Ez azért fontos, mert az időjárási viszontagságok sokkal jobban megfelelnek (több fény, magasabb hőmérséklet), könnyebben lehet zöldeleséghez jutni (költésstimuláló hatása van), és a meleg hónapokban kisebb az esélye annak, hogy a fiókák olyan gyorsan kihűlnek, mikor a szülőmadarak magukra hagyják az odúban egy ideig!  Ezt elsősorban az etetéssel lehet elérni, hiszen ha szegényebben etetjük a madarakat (kevesebb zöldeleség, hébe-hóba lágyeleség), nem fognak költeni. Ehhez közben játszik az is, hogy a nappalok rövidebbek és a hőmérséklet is hűvösebb! Néhány faj van, melyket nem lehet így parancsolni, nekik mindenképp fűtött helyiséget biztosítsunk és mesterséges naphosszabbítást (például lámpával!). A legtöbb fajt viszont rá lehet erre szoktatni, és rá is ajánlott, hiszen a fiókák is erősebbek, egészségesebbek és életrevalóbbak lesznek, ha meleg hónapokban születnek.

 

A papagájok fajtól függően 2-5 tojást raknak, melyből az esetek többségében vannak terméketlenek is. Előfordul, hogy az első költés során egyik tojás sem termékenyült meg, viszont ennek ellentéte is előfordulhat. Mindenesetre a kotlási idő után a terméketlen tojásokat vegyük ki, vagy majd a szülőmadarak kidobják.

A fiókanevelés a szülőmadarak dolga. Az ember csak KIVÉTELES esetekben vállalhatja el ezt a feladatot. A papagájok többsége roppant jó szülő, mindenféle probléma nélkül felnevelik a fiókákat, ha a tartási körülmények megfelelőek! A fiókákat az általáuk elfogyaszott, de még nem megemésztett, hanem felpuhított eleséggel etetik. Ezért is fontos, hogy a szülőmadarak nagyon jó minőségű eleséget, sok zöld- és lágyeleséget kapjanak, és ilyenkor is ajánlott még a Nekton adása! A fiókák fajtól függően különböző ütemben nőnek, és roppant sokat esznek, hiszen anyagcseréjük gyors! Nem minden papagájnál vesz részt mind a két szülő a fiókanevelésben, a vázapapagájoknál például csak a tojó eteti a fiókákat, a hím pedig a tojót látja el. Probáljuk a lehető legkevesebbszer ellenőrizni az odút, hiszen egyes fajok roppant agresszív módon reagálnak költéskor a betolakodóval szemben. Esetleg ha észrevesszük, hogy a szülők otthagyták a fiókákat, nem etetik őket, esetleg bántalmazzák őket, akkor ajánlott a fiókákat mesterségesen továbbnevelni, de tényleg csak akkor, ha megbizonyosodunk afelől, hogy a madarak nem foglalkoznak vele. Különben elvenni a szülőktől a fiókákat etikátlan és önző dolog, hiszen túl nagy árat kell ahhoz fizetni a madaraknak, hogy szelídek legyenek. (elvileg az embertől sem szakítják el a gyereket és bedobják az állatok közé, hogy ők felneveljék őt, csak azért, hogy állatbarát legyen...) Fontos megemlíteni, hogy eléggé nagy a fiókák halandósága, nagyon könnyen elpusztulhatnak mindenféle ok nélkül (látszólag). Mindenesetre ha többszöri költés után is elpusztul minden fióka, ajánlatos kivizsgáltatni a szülőmadarakat, hiszen lehet, hogy valami fertőző betegségben (pl.: polyoma) szenvednek, ami rajtuk nem mutatkozik, de ők hordozók.

Ha a fiókák már kijöttek az odúból, ne válasszuk el őket rögtön a szülőktől. Ők még ilyenkor tanulják a madárlét fontosabb dolgait, mint a helyes tollászás, a tolltokok felbontását, a repülést és egyéb nagyon fontos szociális tevékenységet, ezenkívül a szülők még etetik őket. A fiókákat csak akkor különítsük el a szülőktől, ha már biztosak vagyunk benne, hogy eszik magától, és boldogulni fog. Sose engedjük meg, hogy a szülők a fiókákkal, ill. a testvérek egymással szaporodjanak, mert a beltenyészett náluk sem egészséges és előnyös dolog.




KÖLTÉS SORÁN FELLÉPŐ PROBLÉMÁK

Költés során megannyi és még annál is több probléma léphet fel, amivel a gazdának szembesülnie kell! Még a legharmonizálóbb és legtapasztaltabb párok esetén is felléphetnek ilyen problémák.

Problémák már a tojásrakásnál is kezdődhet: a tojásvisszamaradás, mely nagyon komoly fájdalommal jár, és mindenképp állatorvosi beavatkozást igényel! Sajnos még mindig pusztulnak el madarak a tojásvisszamaradástól, annak ellenére, hogy a műtétekkel jól megelőhetők a nagyobb bajok. Többet olvass a Nem fertőző betegségek topiknál róla!

Hasonló probléma, ám a tojásvisszamaradásnál kicsit ritkábban fordul elő, hogy a madár hasában ütés vagy lezuhanás hatására egy tojás elcsuszik a hasüregben, és ideget nyomva részleges, vagy teljes bénulását okozza a lábaknak. Sajnos a lábak mozgékonyságának visszaállítása nem sikerül mindig. Vannak, melyek a tojás kitojása után újra tudnak mozogni, vannak viszont, akik maradandó kárt szenvedtek. Ha a madár maradandó kárt szenvedett, és lebénult, humánusabb lenne inkább elaltatni.

 

A következő probléma a kikeléssel kapcsolatos nehézséges. Előfordul, hogy a fióka vagy túl gyenge, vagy a tojás túl kemény, és nem tud így kibújni. Ez akár a fióka pusztulásához is vezethet! Mindenképp be kell avatkoznunk ilyenkor, ha észreveszünk egy ilyen esetet. A tojáshéjat nagyon óvatosan szedjük le a fiókáról, ne sértsük meg. A kibújás után a fiókának meleg kell, nagyon hamar kihűlhet! Legjobb, ha visszatesszük őt a meleg odúba, ahol a többiről az anyamadár tud gondoskodni.

Nagyon tapasztalatlan tenyésztőknél előfordul sajnos,  hogy a tenyésztők azt gondolják, hogy a fiókáknak nincs szemük, ami miatt túlreagálva az egészet, leölik őket! A helyzet az, hogy az első néhány napon a kikeléstől számítva, a fióka szeme csk nagyon kevés pigmenttel rendelkezik, és mivel amúgyis csukva van a  szemük, úgy néz ki, mintha tényleg nem lenne szemük. Pár nap után azonban már sötétedik, majd kinyitják a szemüket, és woálá, a madárnak mégis van szeme!  Csak nem túlreagálni!

Viszont valóban előfordul, hogy a fiókák deformáltak lesznek. Nem ritkán fordul elő a srégen álló lábak. A fiókák egyre idősebben a testsúlyukat a lábaikra próbálják nehezíteni. A fiókáknál normális adott korig a terpeszállás. Ami viszont nem normális, hogy egy vagy legrosszabb esetben mind a két láb erőteljesen eláll oldalra. A madár nem tud lábraállni, csakis csak a hasán fekszik. Ilyenkor a combcsont vége kifordult az ízületi vápából. Ennek oka elsősorban az odúban Kép történt baleset, például az egyik szülőmadár etetéskor véletlenül ráállt a fióka hátára vagy amikor az anyamadár enyhén ráfekszik a fiókákra, hogy melegítse őket. Ilyenkor a fiókák automatikusan az anyamadárhoz kúsznak, az a pont felé, ami a legmelegebb, és így ahol a legnagyobb nyomás nehezedik rájuk Minél előbb lesz kezelve ez a csontprobléma, annál nagyobb a gyógyulás esélye! A madarak csontozata az első héten még puha, így a helyreállítás esélye nagyobb. A combcsontvég ízületi vápába való visszahelyezését mindeképp állatorvos csinálja! Emellett hasznos még a lábakat laza gumiszalaggal összekötni, és visszarakni a fiókát az odúba. Figyelem: egyszerre több fióka is érintett lehet! Sajnos ha később figyelünk fel a problémára vagy nem kezeljük, a biztos halált jelenti a madár számára, mert nem képes az életre így! Ilyenkor humánusabb elaltatni őt!

Hasonló a fiókák lábának elfordulása/kicsavarodása is. Ennek okát rachitisnek nevezzük, ami valamilyen anyag (kalcium, foszfor, D-vitamin, A vitamin stb.) hiányából következik. emiatt fontos, hogy a szülőmadarak a megfelelő minőségű tápot kapják, táplálékkiegészítővel!

Előfordul, hogy a szülőmadarak etetés során deformálják vagy véletlenül lecsípik a fióka csőrét. Ennek oka, hogy a fiókák csőre kezdetben nagyon puha és sérülékeny. Pánikra viszont semmi ok, hiszen a fiókák csőre visszanő, csak az elején időnként kell helyreigazítani egy kis körömreszelővel.

Tollasodáskor felfedezhető furcsaságok, nem teljes vagy hibás tollak fejlődése komoly és súlyosan fertőző betegségre utalhat! (Lásd PBFD vagy Polyoma) Ilyenkor minél előbb forduljunk madárspecialista állatorvoshoz, hogy megbizonyosodjunk erről. Kép

Sajnos előfordul, hogy a szülőmadarak bántalmazzák a fiókákat. Előfordul, hogy a nevelsben résztvevő hímek agresszívek a fiókákkal szemben, kitépik azok tollait. A fiókáknak ez kellemetlen és fájdalmas, valamint ha sok tollról van szó, akkor akár halálso is lehet, hiszen kihülhetnek. A tenyésztőnek figyelnie, esetlegesen külön kell helyezni, hogy ne tudja bántalmazni a fiókákat. De mivel ilyenkor a hím az anyamadarat sem tudja ellátni, ezért ajánlott a bántalmazott fiókát más költőmadarak alá rakni, hogy azok továbbneveljék. Ez eléggé macerás dolog, hiszen mindkét megoldás balul sülhet el, és ilyenkor a fióka kézzelvaló továbbnevelése ajánlott. Tojóknál is előfordul az agresszívítás, elsősorban kolóniaköltésnél jelenthet ez problémát, hiszen nem mindegyik párnak sikerül egy fészekaljat összehozni, és a frusztrált tojók gyakran támadják a másik tojókat, amelyek fészekaljjal rendelkeznek! Emiatt ajánlott a külön költés!

Ha viszont a tojó a fiókákat támadja, akkor ajánlott az adott fiókákat más pár alá helyezni, vagy kézzel továbbnevelni! A kézzelnevelés viszont tényleg csak a B terv legyen! Sokszor más párok nagyon jól fogadják a fiókákat. Kézzelnevelés során törekedjünk a maximális higiéniára és arra, hogy a fióka a lehető leggyorsabban szocializálódjon! Előfordul viszont, hogy a tojó csak akkor tépi a fiókákat, ha azok már idősebbek, és már kirepültek az odúból. Ilyenkor már elkülöníthetjük a fiókákat a tojótól. Előfordul viszont az is, hogy a tojó észrevette, hogy a fiókának nehézsége van a tojásból való kikelésnek, és segíteni akart. Ilyenkor előfordul, hogy a szülőmadár véletlenül lecsippenti a szárnyat, az egyik lábat, néhány ujjat stb. A fiókák ettől még életképesek, gyönyörű, egészséges madarak lehetnek, csak más igényeik vannak a tartással kapcsolatban, amiket figyelembe kell venni!Kép

Sajnos az a tragikus esemény is előfordulhat, hogy a fiókák  elárvulnak. Ilyenkor elsődleges cél (ha más hasonló fajú pár is költ), hogy más fészekaljba rakjuk! Ha viszont észrevesszük, hogy a másik szülőmadarak nem fogadják el, nem etetik, akkor marad a kézzelnevelés!

 




AGRESSZÍVÍTÁS A KÖRNYEZETTEL SZEMBEN KÖLTÉSI IDŐSZAKBAN

A papagájfajok többségénél az agresszívítás a költési időszakban nem számít különösnek, hiszen a fajfennmaradáshoz hozzátartozik az utódok védelmezése bármi áron. Az amúgy másképp annyira szelíd papagájok költési időszakban (még ha nem is tenyésztjük!!) roppant agresszívvé válhat és nagyon komoly sérüléseket okozhat. Elsősorban a nagyobb fajoknál, mint a kakaduknál, amazonoknál, aráknál, nemespapagájoknál kell nagyon odafigyelni, mert mindenféle gondolkodás nélkül nekirepülnek és szétcsíphetik a gazdát, ha bemegy a volierbe hozzájuk! Nem egy tenyésztő tud erről ódákat zengeni. Mindenesetre ilyenkor nagyon oda kell figyelni, hiszen még etetéskor is rátámadhatnak a madarak a gazdára. Viszont szerencsére nem minden papagáj rendelkezik ilyen temperamentummal, vannak sokkal szelídebb fajok, melyek egyáltalán nem támadnak a gazdára (kivéve talán mikor megakarjuk nézni a fiókákat, az anyuci meg benn csücsül.).

Az agresszívítás azonban nem csak az emberre irányulhat. A kakaduknál előfordult már többször is, hoyg a hímek annyira költeni akarnak, hogy súlyosan megsebesítették a tojót, ami miatt az elpusztult. Ennek elkerülése végett fontos, hogy a tojónak megfelelő mennyiségű és minőségű búvóhelyet biztosítsunk, ahová el tud menekülni, mikor a hím ilyesfajta rohamokat kap! Mivel viszont a hím ilyenkor gyakran az odúba is követi a tojót, ajánlott az odút úgy elkészíteni, hogy egy második kijárata is legyen. 

A költési idő alatt kerüljünk el mindenféle változtatást a volierben és környékén, és magát a takarítást is minimalizáljuk. A látogatókat, gyerekeket, más háziállatokat ne engedjük a madarak közelében, mert ez mind stressz nekik, ami miatt akár még a fiókákat is otthagyják.. Minden pár másképp reagál, vannak, melyek sokkal érzékenyebbek az ilyen dolgokra, vannak viszont, melyek még a fészekkontroltt is engedik. 

Agresszívebb madarak esetében az odút szereljük fel úgy, hogy mi magunk is be tudjunk nyúlni, anélkül hogy a szülőmadarakkal érintkeznénk, pl.: kívülről szereljük fel, vagy a hátoldalán egy kis ajtó van, amit ki tudunk nyítani, és a fiókák állaotát megtekinteni, az elpusztult egyedeket kivenni, a többit meggyűrűzni stb.






Weblap látogatottság számláló:

Mai: 13
Tegnapi: 40
Heti: 13
Havi: 974
Össz.: 165 865

Látogatottság növelés
Oldal: papagájbaba születik
A hullámos papagáj - © 2008 - 2024 - hullamospapi.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen honlap készítő az Ön számára is használható! A saját honlapok itt: Ingyen honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »